Renk Kombini nasıl yapılır?

Renk kombini sizi kolayca zarif hale getirebilir, fakat doğru orantıyı bulmak için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Size doğru renk kombini nasıl yapılır hangi renk hangi renk ile giyilir bazı ipuçları vermeye çalışalım. Böylece tarzınıza uyacak şekilde kıyafetlerdeki renkleri nasıl birleştireceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Yazımızda birbirine uyumlu renkler hangileridir, hangi renk hangi renkle kombinlenir ve kıyafet ve kumaşa göre renk kombinleri hakkında ipuçları paylaşacağız. Uyumlu renkler nelerdir öğrenmek için renk uyumları tablosu nasıl kullanılır, renk skalası gibi konularıda ele aldık.

 

Renk Kombini yaparken renk çemberini kullanmak

Kombine renkleri, kıyafetleri olduğundan güzel gösterecek şekilde birleştirmek için, aşağıdaki renk çemberinde dikkate alınması gereken iki temel kural var. Renk çemberindeki skala, ana renkler (maviler, sarılar ve kırmızılar) ile ikincil renkleri (portakallar, yeşiller ve menekşeler) gösteriyor. Bu renk çemberi sayesinde, renklerin nasıl ayrıldığını ve birbirleriyle ilişkili olduğunu anlamaya çalışın. Bu skala yardımı ile hangi renkleri birleştirmek istediğinizi ve hangi renkleri ayırmak istediğinizi tespit edin.

 

Bu iki ana kural sayesinde, yapacağınız renk kombinasyonunda asla başarısız olmazsınız :

Cameo

Renk çemberi içinde bej ve kahverengi gibi birbirine yakın olan renkler ile kıyafetlerin birleştirilmesi. Bu, tonların birbiriyle kaynaşmasını sağlar.

 

Kontrast

Renk çemberinde tamamen zıt olan renklerle kıyafetlerin birleştirilmesi. Bu şekilde kombine edildiğinde zıtlar birbirini çeker. Buna en belirgin örnek siyah ve beyazın klasik kombinasyonunda görülür. Bu kural ayrıca renklerin tonlarınıda içerir.

Renk kombinasyonu için çok önemli temel ipuçları

Kıyafetlerdeki renkleri basit bir şekilde birleştirmenize yardımcı olacak başka diğer temel ipuçlarıda var. Bu, mevsime göre en iyi kıyafeti bulmanızıda sağlar.

 

Aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Siyah, beyaz, gri ve açık bej, hemen hemen tüm diğer renklerle birlikte mükemmel uyum sağlayıp, birbirleriyle çok iyi kombin oluştururlar.
  • Üzeri baskılı kıyafetlerden sakının. Aynı anda iki baskılı kıyafeti giymeniz önerilmez. Baskılar çizgilerle çatışarak, size bakan gözleri rahatsız ederek mide bulandırıcı olabilir. Bunun yerine baskılı bir kıyafeti düz renli öğelerle birleştirin.
  • Baskılı olanları, renk birleştirmede kullanmak, kıyafetlerinizdeki renkleri birleştirmede en iyi yoldur. Mesela, büyük ölçüde kırmızı ve mavi desenli bir tasarıma sahip kıyafetiniz varsa, mavi pantolon ve kırmızı ayakkabı ile giyebilirsiniz.
  • Renk birleştirmede aksesuarlar çok önemlidir. Soğuk renkleri gümüş aksesuarlarla, sıcak renkleri altın aksesuarlarla birleştirin.
  • Renkleri birleştirmek için kullanışlı olan temel kıyafetler vardır. Gardrobunuzda beyaz ve siyah bir gömlek veya tişört tutun. Çeşitli tonlarda tayt ve birkaç çift kot pantolon bulundurun. Beyaz ve siyah renk neredeyse her şeyle birlikte giyilebilir, bu nedenle kıyafetleriniz için temel renkleri birleştirmeyi kolaylaştırır.
  • Renkleri nasıl birleştireceğinizi düşünüyorsanız, özellikle siyah veya beyaz kotlar vazgeçilmez olabilir. Bununla birlikte, mavi kotlar, genel görünümü etkileyebilecek farklı tonlar ve renk tonlarına sahip oldukları için işi zorlaştırır.
  • Ayakkabılarınızı ve çantanızı kombine ederken aynı renkte kullanın. Zorunlu olmasada, kıyafetiniz tek renkse, ayakkabı ve çantayı birleştirmek kıyafetinize eğlenceli bir dokunuş sağlayarak, çok sade görünmenizi önleyecektir.

Etkisi pek iyi olamayacağından, aynı renk aralığına ait olmayan üçten fazla farklı renk kombinasyonundan her zaman kaçının.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?